Polaków dopada miopia! Winne scrollowanie? Opublikowano 15 maja 2025
Godzinami scrollujemy smartfony, oglądamy streamingi i nieraz przeglądamy internet „na dwa ekrany" – skutki tego obserwują... okuliści. Każda dodatkowa godzina przed ekranem zwiększa ryzyko rozwoju krótkowzroczności (miopii) aż o 21 proc. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w kontekście Tygodnia świadomości na temat krótkowzroczności, który w tym roku trwa od 19 do 23 maja.

Okuliści biją na alarm – do 2050 roku co druga osoba na świecie może zmagać się z krótkowzrocznością, czyli miopią. Co więcej, aż 938 mln osób dotkniętych będzie wysoką krótkowzrocznością. Tak niepokojące prognozy przytaczają naukowcy na łamach czasopisma Ophthalmology. W tym samym magazynie badacze wskazują, że już dziś aż 2,6 mld ludzi ma trudności z widzeniem na odległość.

 

Rosnąca liczba przypadków krótkowzroczności zauważalna jest także w Polsce. Miopia to obecnie najczęściej diagnozowana wada wzroku. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez sieć ośrodków OKULUS PLUS. Wynika z nich, że niemal u co czwartej osoby (23 proc.), która w 2024 roku zgłosiła się badania z powodu pogorszenia widzenia, zdiagnozowano krótkowzroczność.

– Obserwujemy wyraźny wzrost liczby przypadków miopii, zwłaszcza wśród u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. W ostatniej dekadzie trend stał się szczególnie niepokojący i coraz bardziej zbliża nas do pesymistycznych prognoz. Można już mówić o „cichej epidemii", która stopniowo ogranicza wzrok i dobre widzenie. Problem pogłębia fakt, że z każdym rokiem przybywa czynników środowiskowych, które pogarszają widzenie – komentuje dr n. med. Iwona Filipecka, okulistka z Centrum Okulistyki i Optometrii OKULUS PLUS.

 

Każda dodatkowa godzina przed ekranem zwiększa ryzyko miopii o 21 proc.!

 

Jednym z kluczowych problemów jest nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych. Już 53 proc. Polaków każdego dnia używa smartfona przez co najmniej 3 godziny – czytamy w raporcie „Polacy na cyfrowej równoważni", platformy theprotocol.it. Tymczasem, jak podają badania opublikowane w lutym 2025 r. na łamach JAMA Network, każda dodatkowa godzina spędzona przed smartfonem zwiększa aż o 21 proc. ryzyko rozwoju miopii.

A to tylko jedno urządzenie. Z raportu theprotocol.it wynika, że każdego dnia minimum 3 godziny spędzamy też przed laptopem (48 proc.). Oznacza to, że nawet 1/5 aktywnego dnia, kiedy nie śpimy, poświęcamy na siedzenie przed ekranem. Co więcej, 61 proc. pracujących Polaków ma problem z zachowaniem cyfrowej równowagi, a 72 proc. obserwuje w swoim otoczeniu osoby uzależnione od smartfona. Nasila się też zjawisko „drugiego ekranu", czyli równoczesnego korzystania z kilku urządzeń.

– Skupiając przez dłuższy czas wzrok na bliskich odległościach, np. podczas scrollowania aplikacji w smartfonach czy oglądania filmów na tablecie, nadmiernie obciążamy mięśnie rzęskowe, odpowiadające za akomodację, czyli dopasowanie ostrości. Ich przewlekłe napięcie – na przykład w czasie wielogodzinnego scrollowania – sprzyja wydłużaniu się gałki ocznej, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju miopii – mówi dr Iwona Filipecka.

– Problem pogłębia brak aktywności, jaki towarzyszy korzystaniu z urządzeń z ekranem, oraz wielogodzinne przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i w sztucznym świetle. Tymczasem badania pokazują, że przebywanie od 1 do 2 godzin dziennie na zewnątrz hamuje progresję krótkowzroczności. Do tego, będąc na świeżym powietrzu, „ćwiczymy" oczy, bo pracują one na różnych odległościach – blisko, daleko – często zmieniając też punkt skupienia – wyjaśnia.

 

Mrużysz oczy, a litery się rozmazują? Zbadaj się!
 

Ale nie tylko wpatrywanie się w ekran jest problemem. Powszechne jest bagatelizowanie pierwszych objawów krótkowzroczności lub przypisywanie ich stresowi, niewyspaniu, a latem – alergii sezonowej – zauważają eksperci. W efekcie na badania trafiają często osoby, u których wada jest już rozwinięta. – Pierwsze objawy miopii mogą być mylące. Ból głowy czy zmęczenie oczu można faktycznie przypisać innym przyczynom – mówi dr Filipecka.

– Jeśli jednak dolegliwości się powtarzają, a do tego dochodzą: mrużenie oczu, niewyraźne widzenie na odległość – np. podczas czytania tablic czy znaków – niewielka zmiana postawy, czyli pochylanie się nad książką i ustawianie jej pod nietypowym kątem, by „złapać ostrość", a także potrzeba mocnego zbliżania przedmiotów, aby się im przyjrzeć – trzeba bezwzględnie wybrać się do optometrysty lub okulisty i zbadać wzrok – mówi ekspertka OKULUS PLUS.

Niezdiagnozowana i niekorygowana miopia niesie wiele konsekwencji. Przede wszystkim wpływa na codzienne funkcjonowanie. Osoby z wadą gorzej oceniają odległości, mają trudności z koncentracją, a nawet problemy z utrzymaniem równowagi. Często też skarżą się na pogorszone widzenie o zmierzchu, co zniechęca np. do prowadzenia auta po zmroku.

Nieskorygowana miopia nieuchronnie prowadzi także do pogłębiania się tej wady wzroku. Ponadto krótkowzroczność, zwłaszcza w wysokim stopniu, może poważnie uszkodzić wzrok. W skrajnych przypadkach skutkuje powikłaniami, takimi jak odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, rozwój jaskry, zaćmy, a nawet zmętnienie soczewki – i to także u osób młodych.

 

Korygowanie miopii – można zdjąć okulary

Jak przekonują okuliści, wykrycia miopii nie powinniśmy się obawiać. Przeciwnie – im wcześniej to się stanie, tym lepiej dla oczu. Zwłaszcza że opcji korekcji tej wady wzroku jest coraz więcej. Najpowszechniejsze jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Dla dzieci i młodzieży standardem powinny być natomiast okulary i soczewki kontaktowe o zaawansowanej technologii i specjalistycznej konstrukcji soczewek, które poza poprawą ostrości widzenia, wypływają na spowolnienie progresji krótkowzroczności. W niektórych przypadkach metody te łączone są z atropiną w niskim stężeniu lub terapia farmakologiczna stosowana jest samodzielnie.

Współczesna okulistyka daje też bardziej zaawansowane możliwości. U osób z miopią powyżej 21. roku życia, w zależności od wielkości wady wzroku, stosuje się laserową korekcję wzroku lub zabieg wszczepienia soczewki fakijnej – dodatkowej soczewki wykonanej z biomateriału. Obie metody poprawiają ostrość widzenia i zapewniają możliwość swobodnego funkcjonowania bez okularów i soczewek kontaktowych. Z kolei u osób poniżej 21. roku życia w korekcji i kontroli miopii jako alternatywę do okularów i dziennych soczewek kontaktowych wykorzystuje się m.in. ortokorekcję. Polega ona na zakładaniu na noc twardych soczewek kontaktowych, które zmieniają kształt rogówki. Metoda poprawia ostrość widzenia za dnia i hamuje postęp wady.

 

Kluczowa higiena wzroku
O oczy warto dbać jednak nie tylko po fakcie, kiedy rozwinie się już krótkowzroczność. Kluczowa jest higiena wzroku, zwłaszcza, że smartfony, tablety i laptopy nie znikną. Co radzą eksperci? – Pracując przed ekranem co 20 minut przez 20 sekund patrzmy na obiekt położony w oddaleniu min. 6 metrów, np. za oknem. Rozluźnia to mięśnie akomodacyjne oka – mówi dr Iwona Filipecka. I dodaje: – Ekran należy natomiast trzymać w odległości min. 50 cm od oczu. Korzystajmy też ze światła dziennego, przebywając w nim dziennie od 1-2 godzin. Koniecznie unikajmy korzystania z jasnych ekranów w ciemności. Nie powinniśmy też zapominać o świadomym mruganiu, co nawilża oczy. Istotne są też regularne badania wzroku – min. co 2 lata, a po 40-stce raz do roku. Osoby z wadą powinny nawet co 6 miesięcy skontrolować wzrok.

Przypisane branże